CSKIS Swimming Sports 2022

Published on Tuesday, 5 July 2022, 9:13 p.m. Print Article

Congratulations to all of the students who attended our School Swimming Sports. There was fabulous competition, commitment, and support shown throughout the day and all swimmers are commended for the way they performed both in the pool and watching from the stands. Unfortunately, quite a few students who had entered succumbed to various illnesses, which meant the number of participants was a lot less than usual - we missed you! The enthusiasm and the fiercely-contested, skilful racing that took place was outstanding.
 

   Christchurch South Karamata Intermediate Swimming Sports Results 2022



50m Freestyle Yr 8 Girls 50m Freestyle Yr 8 Boys


1st Neve Munro S2 1st. Liam Hall R3

2nd Zo Rhodes       H2 2nd Charlie Quinn H3

3rd Isla Vick            H3 3rd Tuimanino Panapa H3


50m Freestyle Yr 7 Girls 50m Freestyle Yr 7 Boys


1st Cleo Newman H1 1st Josh Baars N4

2nd Rocio Sharp S4 2nd Lucas Sutherland R4

3rd Soph Rhodes S1 3rd Duncan Bowie H1


50m Backstroke Yr 8 Girls 50m Backstroke Yr 8 Boys


1st Neve Munro S2 1st Liam Hall R3

2nd Zo Rhodes       H2 2nd Cael De Boer H3

3rd Julia Walters    S2 3rd Luke Hammond N2


50m Backstroke Yr 7 Girls 50m Backstroke Yr 7 Boys


1st Cleo Newman H1 1st Josh Baars N4

2nd Charlotte Bobichon S4 2nd Ethan Anderson R1

3rd Rocio Sharp S4 3rd Lachie Nalder H1


50m Breaststroke Yr 8 Girls 50m Breaststroke Yr 8 Boys


1st Neve Munro S2 1st Liam Hall R3

2nd Zo Rhodes      H2 2nd Charlie Quinn H3

3rd Isla Vick           H3 3rd Rueben Williamson S3


50m Breaststroke Yr 7 Girls 50m Breaststroke Yr 7 Boys


1st Cleo Newman H1 1st Josh Baars N4

2nd Lila Noonan S1 2nd James Farquhar S4

3rd Charlotte Bobichon S4 3rd Lucas Sutherland R4


50m Butterfly Yr 8 Girls 50m Butterfly Yr 8 Boys


1st Isla Vick            H3 1st Charlie Quinn H3

2nd Neve Munro S2 2nd Liam Hall R3

3rd Zo Rhodes        H2 3rd   Tuimanino Panapa H3


50m Butterfly Yr 7 Girls 50m Butterfly Yr 7 Boys


1st Cleo Newman H1 1st Josh Baars N4

2nd Charlotte Bobichon S4 2nd Ethan Anderson R1

3rd Scott McMillan R1


25m Freestyle Yr 8 Girls 25m Freestyle Yr 8 Boys


1st Mackenzie Gallagher H3 1st Harvey Bone N3

2nd Lucy Callaghan R2 2nd Leo de Monchy H2

3rd Georgia Martin H3 3rd Rhys Annan S3


25m Freestyle Yr 7 Girls 25m Freestyle Yr 7 Boys


1st Peta Stafford N1 1st Tim Henderson H1

2nd Hannah Eager N4 2nd Ethan Parkes H4

3rd Jenna Gallop N4 3rd Takeru Deguchi N1


25m Backstroke Yr 8 Girls 25m Backstroke Yr 8 Boys


1st Mackenzie Gallagher H3 1st Harvey Bone N3

2nd Georgia Martin H3 2nd Lachlan Smith H2

3rd Rosa Borsboom S2 3rd Leo de Monchy H2


25m Backstroke Yr 7 Girls 25m Backstroke Yr 7 Boys


1st Peta Stafford N1 1st Harry Julian S1

2nd Holly Gundry N4 2nd Tim Henderson H1

3rd Elise Hardy R4 3rd Ethan Parkes H4


25m Breaststroke Yr 8 Girls 25m Breaststroke Yr 8 Boys


1st Lucy Luxford H3 1st Lachlan Smith H2

2nd Ava Niles Thomson H3

3rd Zara Whitehead N3


25m Breaststroke Yr 7 Girls 25m Breaststroke Yr 7 Boys


1st Hannah Eager N4 1st Harry Julian S1

2nd Freya Askew N4 2nd Tim Henderson H1

3rd Jenna Gallop N4 3rd Jack Drummond N4


Year 7 POD Relay Year 8 POD Relay


1st Hillary 1st Hillary

2nd Ngata 2nd Rutherford

3rd Rutherford 3rd Ngata

4th Sheppard 4th Sheppard